165. ROCZNICA ŚMIERCI STANISŁAWA JACHOWICZA
Stanisław Jachowicz - polski poeta, pedagog, działacz charytatywny, czołowy bajkopisarz polski, urodził się 17 kwietnia 1796 roku w tarnobrzeskim Dzikowie jako członek szlachty. Studiował filozofię na lwowskim uniwersytecie. Już podczas edukacji na uczelni angażował się w działalność polityczno-społeczną - założył Towarzystwo Ćwiczącej się Młodzieży w
Literaturze Ojczystej oraz Towarzystwa Studenckiego Koła Literacko-Naukowego. W 1818 roku opublikował pierwsze bajki w czasopiśmie „Pamiętnik Lwowski”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Prokuratorii Generalnej Królestwa Polskiego. Wraz z przeprowadzką do Warszawy dołączył do Związku Wolnych Polaków. Po jego wykryciu i z powodu późniejszej nagonki politycznej poświęcił się nauczania języka polskiego.
W 1824 roku Stanisław Jachowicz napisał debiutancką publikację dla dzieci Bajki i powieści, którą kontynuował w kolejnych seriach wydań. Angażował się także w pomoc dzieciom, m.in. jako dyrektor Instytutu dla Moralnie Zaniedbanych Dzieci, inicjując budowę domu dla sierot po powstańcach. Od 1830 roku wydawał nowatorskie w Europie czasopismo dla najmłodszych „Dziennik dla Dzieci”. Pod koniec życia mimo utraty wzroku nadal oddawał się działalności dobroczynnej. Zmarł 24 grudnia 1857 roku w Warszawie.
W roku 2022 przypada:
226. rocznica urodzin oraz 165. rocznica śmierci poety.
Najpopularniejsze wiersze:
- Dwa kotki
- Chory kotek
- Obchodź się łagodnie ze zwierzętami
- Przestroga
- Czysty kotek
- Pszczółka
- Staś na spodniach zrobił plamę
- Kukuryku
- Pieśń leniwca
- Tadeuszek
- Basia
- Zając
Cytaty:
„Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie.“
Stanisław Jachowicz
„(…) robić dobrze trzeba: A kto robi aby zbyć, nie dostanie chleba.“
Stanisław Jachowicz
„Z mą igiełką, nożycami, przejdę wszystkie kraje, Bo tym, co pracować lubią, każdy chleba daje.“
Stanisław Jachowicz
„Marsz, marsz, Polacy, odpoczniecie po pracy.“
Stanisław Jachowicz