40. ROCZNICA ŚMIERCI
KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNY
Kazimiera Iłłakowiczówna - polska poetka, prozaiczka, dramaturżka i tłumaczka. Urodziła się 6 sierpnia 1892 roku w Wilnie. Wykształcenie zdobywała na uniwersytecie w Oksfordzie, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1911 roku opublikowała debiutancki tomik Ikarowe loty. Podczas I wojny światowej pełniła funkcję sanitariuszki po rosyjskiej stronie barykady. Przez niemal dziesięć lat pracowała jako sekretarka samego Józefa Piłsudskiego. Po jego śmierci powróciła do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, Kazimiera Iłłakowiczówna schroniła się w Rumunii, na tereny Polski wróciła w 1947 roku i zamieszkała w Poznaniu. Pisała sporo – nie tylko poezji, powieści (Bajeczna opowieść o królewiczu La-Fi-Czaniu, o żołnierzu Soju i o dziewczynce Kio, 1918), ale także uprawiała tłumaczenia z języków angielskiego, rumuńskiego, niemieckiego czy węgierskiego. Angażowała się także politycznie – po wypadkach
poznańskich w których zginęli robotnicy wydała „Rozstrzelano moje serce w Poznaniu”.
Miała szeroki krąg przyjaciół w tym między innymi Juliana Tuwima (po jego śmierci wydała nawet „Pozgonne Tuwimowi”) czy Witkacego. Ostatni tomik, Szeptem, wydała w 1966 roku. Koniec życia spędziła jako niewidoma, po nieudanym zabiegu skorygowania jaskry.
Zmarła 16 lutego 1983 roku w Poznaniu.
W roku 2023 przypada:
131. rocznica urodzin oraz 40. rocznica śmierci autorki.
Cytaty:
„Niczym nie jestem, tylko drganiem strun żałosnych… Któż może być o taką bolesną rzecz zazdrosny?“
Kazimiera Iłłakowiczówna
„Obiecywało serce, że pęknie. Nie pękło. Groziło życie, że zwiędnie, – nie zwiędło.“
Kazimiera Iłłakowiczówna
„Był człowiek wolny jak duch, był człowiek samotny jak obłok, zniósł wszystko, co było trzeba, i nic mu się już zdarzyć nie mogło.“
Kazimiera Iłłakowiczówna