120. ROCZNICA URODZIN IRENY JURGIELEWICZOWEJ
Irena Jurgielewiczowa - jedna z najpopularniejszych autorek powieści, opowiadań i sztuk scenicznych dla dzieci i młodzieży, urodziła się 13 stycznia 1903 roku w Warszawie.
Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim (w 1928 roku uzyskała doktorat) oraz pedagogikę w Wolnej Wszechnicy Polskiej. W latach 30. wykładała w Wolnej Wszechnicy. W okresie okupacji niemieckiej prowadziła seminaria na tajnych kompletach. Żołnierz Armii Krajowej; w 1944 roku została wywieziona do obozu jenieckiego w Niemczech. Po wojnie była wykładowcą na Wydziale Pedagogiki UW (1947-1950), kierownikiem literackim Państwowego Teatru Nowej Warszawy (1950-1954). Od 1954 roku poświęciła się pracy literackiej. Twórczość Ireny Jurgielewiczowej łączy znajomość psychiki i problemów młodych czytelników z zainteresowaniem dla ich etycznych i intelektualnych przeobrażeń.
Wśród jej utworów dla dzieci do najpopularniejszych należą:
- Historia o czterech pstroczkach (1948)
- O chłopcu, który szukał domu (1957)
- Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla (1960)
,a wśród powieści dla młodzieży:
- Ten obcy (1961)
- Niespokojne godziny (1964)
- Wszystko inaczej (1968)
- Ważne i nieważne (1971)
- Inna? (1975)
Jest autorką wspomnień:
- Strategia czekania (1982)
- Byłam, byliśmy (1998)
Książki Ireny Jurgielewiczowej tłumaczone były m.in. na język czeski, bułgarski, japoński, niemiecki, rosyjski, ukraiński, włoski. Jej powieść „Ten obcy” wpisana jest na międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena, a "Inna?" na międzynarodową listę Premio Europeo. Tom wspomnień z młodości "Byłam, byliśmy" trafił do finału Nagrody Literackiej NIKE. Czytelnicy w listach do redakcji chwalili ją za to, że jest "mądra, ale nie przemądrzała; patriotyczna, ale nie nacjonalistyczna". Pisarka do końca zachowała jasność umysłu i poczucie humoru. Kiedy chwalono ją za doskonałą pamięć, mówiła: "Bez przesady, z wojny rosyjsko-japońskiej prawie nic nie pamiętam".
Zmarła 25 maja 2003 roku.
W roku 2023 przypada:
120. rocznica urodzin oraz 20. rocznica śmierci autorki.
Cytaty:
„Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.”
Irena Jurgielewiczowa, Inna
„Stworzenie, które się boi, nie chce być z ludźmi, jak mu coś jest.”
Irena Jurgielewiczowa, Ten obcy
„Jeśli przyjaźń, to na długo, inaczej nie warto.”
Irena Jurgielewiczowa, Wszystko inaczej